Logistyka i przemysł na obszarach miejskich

Hasła „logistyka” oraz „przemysł” budzą skojarzenia odległe miastu. O ile logistyka kojarzy się głównie z długimi trasami pokonywanymi przez kierowców w celu przewiezienia danych towarów z miejsca do miejsca na określony czas, natomiast przemysł bardziej niż z miastem kojarzy się z terenami aglomeracyjnymi, to mniej lub bardziej logistyka i przemysł są widoczne w miejskich arteriach, a wszelkie pojęcia oraz zasady z nimi związane są poddane jakoby urbanizacji. Dotyczy to szczególnie logistyki.

Definicję logistyki i jej podział można znaleźć tu

Logistyka miejska jest niczym innym jak dziedziną zajmującą się opisywaniem oraz wdrażaniem logistycznych rozwiązań do przestrzeni miejskiej. Tak oto w logistyce miejskiej rozróżniamy trzy podstawowe kategorie logistyczne: transport samochodowy (autobusy, samochody), transport szynowy (tramwaje, pociągi) oraz przesyłowy (sieci wodociągowe lub gazociągowe itp.)

Odpowiednie wykorzystywanie przystosowanych środków transportu ma na celu usprawnienie działalności przemysłowej na terenach miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem dbania o środowisko — tak na przykład, w niektórych miastach, w określone dni, o określonych porach duże samochody transportowe przekraczające wyznaczoną normę ciężaru, nie mają prawa wjechać na teren miasta — wynika to ze wzmożonego ruchu w dzień (szczególnie w dużych miastach), co ma za zadanie nie tyle ograniczyć ilość samochodów na ulicach, przyspieszając ruch, ile pozytywnie wpłynąć na środowisko.

Tego właśnie dotyczą zasady transportu w logistyce miejskiej — założeniem tej dziedziny jest usprawnienie działania transportu zarówno w mieście, jak i w aglomeracji, poprzez odpowiednie przystosowanie reguł oraz zapewnienie alternatywnych możliwości, które dyskwalifikują możliwe nieprzyjemności, które wydawałoby się, mogłyby wynikać z ograniczeń narzucanych przez miejskich logistyków. Efekt takich działań jest jednak całkowicie przeciwny — odpowiednia logistyka miejska wpływa na usprawnienie nie tylko ruchu, ale również życia w mieście poprzez działanie z korzyścią dla wielkiego organizmu miejskiego na korzyść ludności, nie pomijając, ani nie ograniczając przy tym w żaden sposób przemysłu.

Zdjęcie pochodzi z serwisu e-promag.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.